„Mała książka - wielki człowiek" 2019/2020

W 2019 roku Biblioteka Gminna w Mstowie zakwalifikowała się do projektu „Mała książka – wielki człowiek". W kampanii tej mogły brać udział dzieci z roczników 2013-2016. Było to zaproszenie dla dzieci i rodziców do świata literatury, a także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, dla bibliotekarzy możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników. Każde dziecko zapisane do projektu dostawało darmową wyprawkę czytelniczą, w skład której wchodziły:

  • Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. ·
  • Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostaje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W życiu dziecka są takie wydarzenia, wspomnienia, które na długo pozostają w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. A jaką rolę pełni biblioteka w życiu Małego Człowieka? Otóż uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, kształtuje nawyk czytania, rozwija myślenie. Jest także miejscem, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić ciekawie czas, przeżyć nową przygodę z wypożyczoną książką. Projekt „Mała książka – wielki człowiek" daje również wiele korzyści samej bibliotece:
  • wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne,w którym czują się swobodnie i bezpiecznie,
  • dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom bibliotekarze nawiązują bliższe relacje z czytelnikami i mogą razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.
Biblioteka Gminna w Mstowie dzięki udziałowi w kampanii „Mała książka – wielki człowiek" mogła codziennie obserwować duży wzrost liczby najmłodszych czytelników. Dzieci bardzo chętnie przychodziły do biblioteki, samodzielnie dobierały sobie książki, mogły również porysować czy pobawić się klockami w kąciku dla najmłodszych oczekując na rodzica wybierającego lekturę dla siebie. Wizyta każdego małego czytelnika to dla biblioteki czas pełen radości, uśmiechu, a czasami bardzo zabawnych sytuacji. Zdarzają się dzieci bardziej rozmowne i te bardzo nieśmiałe, ale każdy Mały Człowiek to ogromny potencjał wyobraźni, który czasami dla bibliotekarza jest nie lada wyzwaniem. Część dzieci biorąca udział w kampanii „Mała książka – wielki człowiek" w 2019 r. zebrała wymaganą ilość naklejek i odebrała dyplomy, które zostały uroczyście wręczono przy okazji koncertów organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie (fotorelacja – Galeria Zdjęć). Spora grupa zbiera jeszcze naklejki, do czego bardzo gorąco zachęcamy, gdyż projekt jest nadal kontynuowany.
Do projekt „Mała książka – wielki człowiek" 2020 zapraszamy dzieci z roczników 2014-2017.
Dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za udział w kampanii.
wstecz
Szukaj w katalogu księgozbioru: